Bhútánský hřmící drak

Původ názvu Bhútán a Království hřmícího draka

Už ten název – Království hřmícího draka – zní pohádkově. Vzbuzuje zvědavost, rozproudí fantazii. Miluji legendy a jedna se váže také k původu jména tohoto himalájského království známého jako Bhútán.

Legenda praví…

Dávno pradávno (pro detailisty na přelomu 12. a 13. století) v krajině zvané Bod či Bhót (historicky Tibet) žil mnich jménem Tsanga Gyare. Nebyl to ale obyčejný mnich. Byl výjimečný tím, jaké pokročilé jógové a meditační techniky zvládal. Byl to osvícený láma, probuzený ze snu zvaného Samsára. Byl reinkarnací samotného bóddhisattvu soucitu Avalokitešvári a zároveň reinkarnací prvního buddhistického krále Tibetu Songcän Gampo.

Tsanga Gyare založil jeden z najposvátnějších klášterů v Tibetu – klášter Ralung (v r. 1180). Pak se vydal se svými žáky hledat místo vhodné k založení dalšího kláštera. Došli až do kraje zvaného Nam Phu (oblast v Tibetu).

Najednou se strhla bouře. Ze země vzlétlo devět řvoucích draků. Hromy byli jejich hlasem a z nebe začali pršet květy.

Bylo to božské znamení a toto místo pojmenovali Nam Druk – Nebeský Drak. Klášter, který tady vystavěli, dostal jméno Druk Sewa Jangchub Ling – Místo probuzení Dračí linie. Tak byla založená Drukpa – Dračí sekta a Hřmící draci se stali jejím symbolem zobrazovaným na červených kápích. Tato sekta se stala nejrozšířenější buddhistickou linií v Bhútánu a lidé začali tuto krajinu nazývat Druk YulDračí zem a její obyvatele Drukpa-mi – Dračími lidmi.

Emblém Bhútánu
Emblém Bhútánu – dvojité dordže a dva hřmící draky

A proč název Bhútán?

Následovníci této sekty se dostali až na konec (anta) Tibetu (Bod, Bhot). Bhota-anta je jedno ze slovních spojení považovaných za původce dnešního názvu Bhútán.

Anebo že by to bylo od slovního spojení Krajina (Bhu) vysokých hor (uttan)?

Korunovace pátého bhútánského krále Džigme Khesar Namgyel Wangčuka
Korunovace pátého bhútánského krále Džigme Khesar Namgyel Wangčuka jeho otcem a zároveň čtvrtým králem Bhútánu. Džigme Singey Wangčukem v r. 2008

V roku 1907 byl korunován první Dračí král – Druk Gyalpo – jménem Ugyen Wangchuck a království dostalo oficiálně jméno Druk Gyal Khap – Království hřmícího draka.

V 2006 čtvrtý král Jigme Singey Wangchuck (čti Džigme Singey Wangčuk) po 34 letech vládnutí dobrovolně abdikoval ve prospěch svého 26-letého syna – Jigme Khesar Namgyel Wangchucka (Džigme Khesar Namgyel Wangčuk), který byl korunován o dva roky později. Než usedl oficiálně na trůn, vedl svůj lid k prvním parlamentním volbám a absolutní monarchie se změnila na konstituční.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *